[animate output image]

YEDİUYUR TÜRÜNÜN SON ÖRNEĞİ Mİ?

Afyonkarahisar Sinanpaşa İlçesi Tınaztepe beldesinde bağ evinde görülen hayvan, önce fareye sanıldığını. Gözlerinin büyüklüğü ile gözaltındaki lekelerden dolayı hayvanın fare benzemediğini düşünen bağ bahçe evinde yaşayan Nizamettin Kapar, internette araştırarak hayvanın nesli tehlike altında olan ağaç yediuyuru olduğunu tespit etti.

12:05:12 | 2020-08-06

Afyonkarahisar Sinanpaşa İlçesi Tınaztepe beldesinde bağ evinde görülen hayvan, önce fareye sanıldığını. Gözlerinin büyüklüğü ile gözaltındaki lekelerden dolayı hayvanın fare benzemediğini düşünen bağ bahçe evinde yaşayan Nizamettin Kapar, internette araştırarak  hayvanın nesli tehlike altında olan ağaç yediuyuru olduğunu tespit etti.

Hayvanı muhafaza altına alan Kapar,  Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğüne haber eden Kapar'dan, "hayvanda yaralanma yoksa doğaya bırakılması" söylendi.

Kapar "Fazla büyük de olmayan bir canlı. Daha sonra merakla internetten araştırdık ve fare olmadığını öğrendik. Sık görülmeyen nadir görülen bir hayvanmış. Burada böyle bir hayvan görmediğimiz için ismini de bilmiyorduk. Sonra hayvanın yediuyur olduğunu öğrendik. Yediuyuru doğaya ortamına salıvereceğiz"

"Ağaç ortamında yaşıyorlar"

Afyon Kocatepe Üniversitesi Doğa Koruma ve Biyoizlem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş de nesli tehlike altında olan yediuyurların kemiriciler sınıfında yer aldığını ifade etti.

Bu hayvanların, cüsse olarak fındık faresine gibi olduğunu dile getiren Erişmiş, şu ifadelerle devam etti.

"Yediuyurların 'glis glis', 'dryomys laniger' ve 'dryomys nitedula' cinsleri ülkemizde görülen türleridir. Bazı yörelerde de 'Hasancık' ve 'orman faresi' olarak söylenir.  Ülkemizde nesli tükenme tehlikesi altında bulunan bu türümüz de genellikle ormanlık alanlarda yaşamlarını sürdürürler.  Bu hayvan, yılın yedi ayını uykuda geçirebilen bir türdür. Ayrıca uyku esnasında genelde yedili küme halinde uyuduklarından bu adı aldığı belinmekte."
ETİKET :   YEDİUYUR NESLİ TINAZTEPE DE GÖRÜLDÜ..

Tümü