Omicron varyantı yaygınlaşıyor

En az iki doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü nüfusun oraları her gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanıyor. Son açıklanan oranlara göre ise Afyonkarahisar’da en az iki doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü nüfusun toplam nüfusa oranı yüzde 76.6’da seyrediyor.

12:22:00 | 2021-12-31

En az iki doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü nüfusun toplam nüfusa oranı yüzde 82.75 oldu.  Afyonkarahisar’da ise bu oran yüzde 76.6’da kaldı.

En az iki doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü nüfusun oraları her gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanıyor. Son açıklanan oranlara göre ise Afyonkarahisar’da en az iki doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü nüfusun toplam nüfusa oranı yüzde 76.6’da seyrediyor. Afyonkarahisar’da bir süredir bu civarlarda seyreden oran, Türkiye ortalamasının altında bulunuyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu oranların acilen yükselmesi gerektiğini ve hatırlatma dozlarının uygulanması gerektiğini duyurdu. Özellikle Omicron varyantının da ülkemizde etkisini artırdığını ifade eden Koca, resmi sosyal medya hesabından bazı duyurularda bulundu. Sağlık Bakanı Koca, “Salgını gündemden çıkarmalıyız. Bunun mümkün olduğuna kuşku yok. Vefat ve vaka sayılarında son haftalarda kontrollü seyir devam ediyor. Toplumun genel eğilimi de salgın psikolojisinden uzaklaşma yönünde. Ama: Hatırlatma dozlarını yaptırmazsak yorucu gündeme dönebiliriz. Omicron varyantı Avrupa’dan sonra ülkemizde de yayılmaya başladı. Kalabalık illerimizde görülen yeni vakaların %10’undan fazlası Omicron kaynaklı. Yeni durum, hatırlatma dozunu daha da önemli hale getirmiştir. Aşı takvimi üzerinden 3 ay geçenler aşı etkinliğini güçlendirmelidir. Omicron varyantının Avrupa’dan sonra ülkemizde de yayılmaya başlaması hatırlatma dozunun önemini çok artırdı. Tedbirlere özenle uymak, hatırlatma dozunu aksatmadan yaptırmak ve sosyal hayatı olması gerektiği gibi sürdürmek: Varyant yeni, yapmamız gerekenler aynı. Ciddiyetle!” ifadelerine yer verdi. Hisar gzt.
ETİKET :  

Tümü