KORKMAZ: CİDDİYE ALMIYORUZ

Sağlık Müdürü Dr. Korkmaz’dan ‘Dünya Diyabet Günü’ açıklaması: “Tedavi edilmediğinde son derece ciddi sağlık sorunları oluşturabilen ve kronik bir hastalık olan diyabet; ülkemizde insanlar tarafından ne yazık ki çok fazla ciddiye alınmamaktadır.”

13:45:43 | 2021-11-13

‘Dünya Diyabet Günü’ dolayısıyla bir açıklama İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, diyabetin son derece ciddi bir hastalık olduğunu vurguladı.  Korkmaz, diyabetin insülin hormonunun vücutta bulunmaması ya da azlığından kaynaklandığını belirtti,  “Tedavi edilmediğinde son derece ciddi sağlık sorunları oluşturabilen ve kronik bir hastalık olan diyabet; ülkemizde insanlar tarafından ne yazık ki çok fazla ciddiye alınmamaktadır” görüşüne vurgu yaptı. İnsülini bulan Kanadalı Doktor Frederick Banting’in 14 Kasım 1921’de doğduğu güne atfen ilan edilen  ‘Dünya Diyabet Günü’ dolayısıyla bir açıklama yapan Korkmaz,  “Özellikle Tip 2 diyabet, kişiler belli yaşta başka rahatsızlıkları ile hastanelere gittiklerinde tesadüfen ortaya çıkmaktadır” dedi.

HAZIR GIDA TÜKETİMİNDEKİ ARTIŞA DİKKAT ÇEKTİ

Dr. Korkmaz, açıklamasında özetle şu görüşlere yer verdi:  :  “Sık susama, acıkma, halsizlik, zayıflık gibi belirtiler çok önemsenmediğinden ve diyabet olunabileceği düşünülmediğinden aramızda teşhis koyulmamış pek çok diyabetli bulunmaktadır. Kişinin diyabetli olma riskini bilmesi iyi bir başlangıçtır. Fazla kilolar, ailede diyabetli olma durumu gibi etkenler diyabet için risk oluşturmaktadır. Kilo verme, egzersiz ve iyi bir beslenme planı da riski azaltabilmektedir.  Beslenme alışkanlıklarının gün geçtikçe ayaküstü atıştırma şeklinde yüksek kalorili olarak değişmesi, hazır gıda tüketimindeki artış, teknolojinin gelişmesine paralel olarak artan hareketsizlik sebebiyle obez nesiller yetişmektedir. Kişilerin sosyal hayatını da olumsuz yönde etkileyen obezite, pek çok hastalığa da davetiye çıkarmaktadır. Özellikle Tip 2 diyabetin en önemli nedenlerinden olan obezitenin önlenmesi ve kontrolü için Sağlık Bakanlığı tarafından ‘Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Program’ yürütülmektedir.

PEK ÇOK ORGANININ TAHRİBATA UĞRAMASINA NEDEN OLUYOR

Özellikle risk taşıyanlar ve aşırı kilo alma ve verme, çok susama çabuk acıkma ve halsizlik şikâyeti olan kişilerin kan şekeri ölçümünü yaptırarak teşhis ve tedavi yolunda ilk adımı atmaları gerekmektedir. Unutmamalıyız ki bu hastalığa yakalanan kişiler tedaviye önem verdikleri takdirde uzun bir ömür sürebilmekte, aksi takdirde diyabet; kalp, böbrek, göz vb. pek çok organının büyük tahribata uğramasına sebep olmaktadır. Diyabet risk grubunda olup olunmadığını Mavi Halka Testi ile tespit etmek mümkündür; şu sorulara verilecek cevaplar belirleyicidir: Şişmansanız (Bel çevresi erkeklerde 94, kadınlarda 80 cm.den fazla ise); hareketseniz ( her gün en az 30 fiziksel aktivite; yürüyüş, yüzme, vb. yapmıyorsanız); glikoz toleransı ya da açlık glikoz bozukluğunuz varsa; sağlıksız besleniyorsanız (katı yağ ve şekerden zengin); 40 yaşın üstündeyseniz; yüksek tansiyon ve kolesterolünüz varsa; anne-baba, kardeşlerde şeker hastalığı varsa; hamilelikte diyabet çıktıysa veya 4 kg.ın üzerinde bebek doğurduysanız risk altındasınız demektir.

‘SAĞLIKLI BİR HAYAT’ İÇİN SAĞLIK KURUMLARINA BAŞVURUN

Sağlıklı bir yaşam için erken teşhis ve diyabet eğitimi önemlidir. Diyabetli bir hastanın iyi bir diyabet eğitimi ve gerekenlere dikkat ederek standartları yüksek bir yaşam sürmemesi için bir sebep yoktur. Sağlıklı ve düzenli beslenme ile üstesinden gelinebilecek en basit hastalıklardan biri olan diyabette;  düzenli bir hayat sürmek ve yediklerimize, içerik bakımından dikkat etmek esastır. Özellikle çocuklarımıza doğru beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmalı; bunun için de onlara örnek teşkil edecek bir yaşantı sürdürülmelidir.  Diyabetli bireyler, durumlarını yönetmek ve komplikasyonlardan kaçınmak için sürekli bakım ve desteğe ihtiyaç duyarlar. Dünya çapında özellikle az gelişmiş ülkelerde, milyonlarca diyabetli birey diyabet bakımına erişememektedir. Diyabet hastalığının önemli sebeplerinden biri olan obezite ile mücadele yönünde, Müdürlüğümüze bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi ve Annelik Okullarımızda ilaçsız ve kişiye özel tedavi programları uygulanmaktadır. Bu vesileyle bütün kilolu bireyleri ve şeker hastalarını ‘sağlıklı bir hayat’ için kurum ve kuruluşlarımıza davet ediyorum.”HİSAR
ETİKET :  

Tümü