KIZILAY YOKSULUN OCAĞIDIR

Kızılay Derneği Şube Başkanı Mehmet Yakın, yeni göreve gelen yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basınla buluştu.

18:03:35 | 2022-03-26

Kızılay Derneği Şube Başkanı Mehmet Yakın, yeni göreve gelen yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basınla buluştu. Yakın, Ramazan ayında da Türk Kızılay’ın ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşların ihtiyaçlarını karşılanmaya devam edeceğini açıkladı. Yakın: “İhtiyaç sahiplerinin kapısını gıda yardımı, sıcak yemek veya maddi destek olarak aralamak isteyen hayırseverler, Kızılay aracılığı ile milyonları sevindirecek.”

Şube Başkanı Mehmet Yakın’ın güven tazelediği genel kurulda oluşan Türkiye Kızılay Derneği Afyonkarahisar Şubesi’nin yeni yönetimi, dün basınla bir araya geldi. Kent merkezindeki bir restaurantta düzenlenen kahvaltılı basın toplantıda Şube Başkanı Mehmet Yakın, Mehmet Albayrak, Mustafa Öngör, Gülsüm Acun, Fadime Akar, Metin Köken, Gençlik Kolları Başkanı Ali Özer basının karşısına çıktı. Türkiye Kızılay Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanlığınca gerçekleştirilen ve yapılacak faaliyetleri anlatan Şube Başkanı Yakın, ihtiyaç sahiplerinin Ramazan ayında da unutulmayacağını vurguladı, şunları aktardı: “Türk Kızılay’ın yaptığı detaylı sosyal incelemeler sonucu ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlarımızın ihtiyaçları Ramazan ayında da karşılanmaya devam edecek. İhtiyaç sahiplerinin kapısını gıda yardımı, sıcak yemek veya maddi destek olarak aralamak isteyen hayırseverler, Kızılay aracılığı ile milyonları sevindirecek.”

BİN KİŞİYE SICAK YEMEK VEREBİLİRİZ

Basının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, İzmir’deki depremde ve Muğla’daki orman yangınlarında yürüttükleri faaliyetleri ve verdikleri hizmetleri anlatan Kızılay Şube Başkanı Yakın, Gazlıgöl’deki Kızılay Maden Suyu Fabrikası sahasındaki depolarda binlerce çadırın hazır bekletildiğini söyledi. Mülkiyeti Türkiye Kızılay Derneği Afyonkarahisar Şubesi’ne ait olan mobil aşevini yeniden düzenleyerek yaklaşık bin kişiye yemek verebilecek duruma getirildiğini söyledi.

GIDA PAKETİ YERİNE ALIŞVERİŞ ÇEKİ VERİYORUZ

Şube Başkanı Yakın, Kızılay’ın 150 yaşında bir kurum olduğunu, yardım konusunda dünyanın her tarafında ulaştığını ve insanlar tarafından bilindiğinin altını çizdi. Yakın, yardımların tam olarak ihtiyaç sahibine ulaştırılması konusunda hassasiyet sahibi oldukları kadar, gerçek ihtiyacın karşılanması konusunda da titiz davrandıklarını belirtti. Bundan yol çıkarak, yardım kolisini azalttıklarını ve ihtiyaç sahiplerine kendi ihtiyaçlarını kendilerinin karşılamaları için alışveriş çeki vermeye başladıklarını belirtti. Yakın, bunun muhtaçlar kadar Kızılay şubesi için de olumlu yanlarının olduğunu en azından lojistik ve taşıma masraflarını azalttıkların vurguladı. Şube Başkanı Yakın, alışveriş çekleri için yerel marketlerle çalışmaya özen gösterdiklerini kaydetti.

GIDA KOLİSİ BAĞIŞLARINIZI KABUL EDİYORUZ

Yine de gıda kolisi dağıtımını sürdüreceklerini belirten Kızılay Derneği Şube Başkanı Mehmet Yakın, şu ifadelere yer verdi: “Birçok bağışçımızın desteği ile 2021 yılında yüzlerce gıda kolisi, Ramazan ayı yardımları kapsamında ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Türkiye Kızılay Derneği Afyonkarahisar şubesi olarak bu yılda şubelerimiz ve stantlarımız aracılığı ile gıda kolisi bağışlarınızı kabul ediyoruz. Yaptığınız bağışlar Ramazan Ayı boyunca ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacaktır. Şubemize ait mobil aşevimiz ile 2021 yılı Ramazan Ayı içerisinde 26 farklı noktada 15 bin 500 vatandaşımıza gönüllülerimiz aracılığı ile iftar yemeği dağıttık. Bu yılda Ramazan Ayı boyunca mobil aşevimizle bağışçılarımızın istediği noktalarda iftar yemeği dağıtımına devam edeceğiz. Bu yıl mobil aşevimizle dağıtacağımız bir kişinin iftar bedeli 30 TL olarak belirlenmiştir. İftar menümüz çorba-kavurma-pilav-pide ve tatlıdan oluşmaktadır. Bağışçılarımız şubelerimiz ve banka aracılığıyla dağıtacağımız iftarlara ayni-nakdi destekte bulunabilecekken aynı zamanda istekleri dahilinde dağıtımda bizzat yer alabileceklerdir.”

HAYIRSEVERLERE MESAJLAR

Kızılay Derneği Şube Başkanı Mehmet Yakın, basınla buluşmasında sözlerini şöyle tamamladı: “Geçtiğimiz Ramazanlarda olduğu gibi bu sene de yardımseverlerin zekatları Kızılay aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.  Kızılayımız, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği taban fiyat olan 40 TL fitre ve fidye miktarlarını şubemiz ve banka aracılığı ile ulaştırabilecektir.

Kızılay Butik aracılığı ile ihtiyaç sahibi ailelerimizi şubemize çağırarak yeni, etiketli kıyafetleri Ramazan Ayı boyunca dağıtmaya devam ediyoruz. Bağışçılarımız Kızılay Butik’e de ayni-nakdi yardımlarını şubemiz ve banka aracılığı ile ulaştırabilir.

Çocuklarımız içinde her bayram yaptığımız gibi bu bayramda şubemiz tarafından verilen hediyelerle çocukların yüzlerini güldüreceğiz. Çocuklarımıza verilecek oyuncak, bayram harçlığı gibi şartlı bağışları da kabul etmeye devam edeceğiz.” Yurdanur Mergen-Ömer Koçak
ETİKET :  

Tümü