Karakaya: Meslek eğitimiyle istihdamı artırıyoruz

Türkiye’de istihdamın korunmasına, geliştirilmesine, yaygınlaştırılmasına ve işsizliğin önlenmesi faaliyetlerine yardımcı olmak üzere kurulan Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu İşkurTürkiye’de birçok istihdam sağlamaya devam ediyor

12:05:55 | 2021-06-12

Afyonkarahisar’da da İşkur faaliyetleri ve istihdam çalışmaları konusunda yerinde bilgi almak üzere  Afyonkarahisar İşkur müdürü Ahmet Karakaya ile bir röportaj yaptı. Karakaya yapılan röportajda İş Başı Eğitim Programı hakkında bilgiler verdi.’’ Kurumumuza kayıtlı işsizlerin yine programımıza kayıtsız işverenlerin yanında teorik bilgilerini yanında kendilerini geliştirmelerini, mesleki deneyim kazanmalarını sağlamak amacı ile uyguladığımız bir programdır. Burada sistem özel sektör iş yerlerinde en az 2 sigortalı işçileri olan işverenlerimiz yeni iş başı yaptıracakları kişileri il müdürlüğümüze başvurarak talep etmektedirler.Bu kişiler 75 gün boyunca bu iş yerlerinde çalışmaktadır.Bu süre zarfında günlük ücretleri,genel sağlık sigortaları,iş kazası, meslek hastalığı primleri,İl müdürlüğümüzce ödenmektedir.Örneğin 100 kişilik bir iş yeriniz var burada bir kişi çalıştırmak istiyorsunuz,il müdürlüğümüze başvurduğunuzda en az 10 kişi ya da istihdam garantisi verişeniz yüzde 50’ye kadar,30 kişi iş başı eğitim programından yararlanabilir” ifadelerini kullandı.

“İŞVERENLERİMİZİN BAŞVURULARINI BEKLİYORUZ”

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınında da özel sektör çalışanlarına yönelik kısa çalışma ödenekleri sağlandı. Korona virüsünde etkisini sürdürmesi halinde de kısa çalışma ödenekleri uzatıldı. Karakaya bu konuya ilişkin söyle konuştu “ kısa çalışma ödeneği 2020 yılının mart ayında pandemi ile beraber hayatımıza giren bir ödenek oldu. Bu süreçte uzun süre zarfında kısa çalışma ödenekleri uzatıldı. En son yine Cumhurbaşkanımız kararı ile uzatılan kısa çalışma ödeneğinden mart ayından sonraki süreçte Nisan, Mayıs ve Haziran’ın 30’una kadar kısa çalışma ödeneği yapmak isteyen işverenlerimize bu hak tanındı. Başvurularını aldık, başvurmak isteyen işverenlerimizin başvurularını bekliyoruz’’ ifadelerini kullandı.

“İKİ ÇEŞİT KURSUMUZ BULUNMAKTADIR”

Sözlerine devam edem Karakaya Kurslar hakkında şunları söyledi “iki çeşit kursumuz var. Birincisiistihdam garantili kurs, diğeri istihdam garantisiz kurs. İstihdam garantisiz kurslarımız halk eğitim merkezi müdürlükleri ile ilçe ve il merkezinde uyguladığımız kurslardır. Buradaki kursa giden kişilere günlük 35 TL ödenmektedir. İstihdam garantili kurslarımız ise siz yeni bir iş yeri açtınız,yeni bir işletme kurdunuz nitelikli eleman arıyorsunuz ama bu nitelikli elemanları bulamıyorsunuz.Bunlarla ilgili açtığımız kurslardır. Bu kişilere de  günlük 70 TL ücret ödemekteyiz. Programın sonunda ise işveren bunların %50’sine istihdam etmektedir” diyerek sözlerini noktaladı.

“İŞKUR SÜREKLİ KENDİSİNİ YENİLEYEN BİR KURUM”

İşletme sahibi Hakan Dilek de İşkur’dan faydalandıklarını belirterek İş kurun sürekli kendisini yenileyen bir kurum olduğunu söyledi. İşkurdan biz faydalanıyoruz. İş kur her zaman için kendisini yenileyen bir kurum oldu. Bizim dönemimizde İş kur yada SGK dediğimiz zaman bunlar işvereni korkutan bir rüya idi. Ama şuan da İşkur yeterlimi derseniz? Yeterli. Tabi biz bunu şöyle diyebiliriz ne kadar para verirseniz kimse memnun olmaz lakin ben memnuniyetimi dile getireceğim. Yaklaşık 20-25 tane çalışan bizim kurumumuzda personelimiz var yerine göre 3 aylık iş başı eğitimi bunun yanında SGK desteği, bununla beraber 9 buçuk ay yerine göre, tahsiline göre yatırımlar var. Bu 9 buçuk ay demek bugün asgari ücreti hesap edersek bir onayda 28 bin TL eğer sen burada 20, 30, 50 tane işçi çalıştırıyorsanız benim bildiğim kadarıyla her 10 kişide 2 kişi diye biliyorum. Yani bu yüz olduğu zaman 20 kişi ediyor. 20’yi her ay 2 bin 825 liradan çarptığımızda bir kişiye 50 bin TL lik karşılıksız bir kredidir. Bununla beraber SGK destekleri var yani güncel olan bunlara veriyoruz. Tabi bununla beraber kendini yenilediği için İşkur bir gün vermiş olduğu desteği daha farklısını da verebiliyor” ifadelerini kullandı.

“İLİMİZ İŞKUR PERSONELLERİNİN HER BİRİ GÜLER YÜZLÜ”

İş kurdan memnuniyetini dile getirerek sözlerine devam eden Dilek “Ben İşkurdan memnunum. Bilhassa burada çalışan İşkurdaki başta müdürümüz olmak üzere çalışan personeli bunlarda güler yüzlü yani gittiğiniz zaman bu arkadaşlar hiçbir zaman devletin kötü yüzü gibi değil güler yüzlü ve sanki iş ortağınızmış gibi davranıyor bende bundan dolayı kuruma teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

“İŞKUR DESTEKLİ PERSONELLERİN YÜZÜ GÜLÜYOR”

Muhabirlerimiz daha sonra İşkur destekli personellerle yaptığı röportaj da şunları kaydetti. Personellerden MiyaseEroğul “ Ödemelerimden memnunum, günü gününe yatıyor. İşkur olmasaydı işim olmayacaktı. Zorluklar çekiyoruz zaten. Şuan çok memnunum dedi. Bir diğer personel Meryem Bulut ise “ Evet memnunum. Ben İşkur sayesinde en azından çalışabiliyorum. Maaş konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Sadece bayram günlerinde ödeme yapılmıyor onu da sağ olsun patronumuz bize ödüyor” şeklinde konuştu. İşkurdan destek alıp daha sonrasında istihdam edilen Harun Cüngel de şunları söyledi. “ Tam olarak 9 aydır burada çalışmaktayım. İlk başta işe girdiğimde İşkurdan destek aldım. 3 ay boyunca bu desteğim devam etti. Ondan sonra kadroya girişim sağlandı. Ben İşkurdan ve İşkur programlarından çok memnunum tüm arkadaşlarımında yararlanmasını isterim” dedi.
ETİKET :  

Tümü